Instytucjami i podmiotami najczęściej organizującymi wydarzenia kulturalne, turystyczne, sportowe i rekreacyjne na terenie gminy są:
- Urząd Gminy Żarnów
- Stajnia Artystyczna Marcinków, należąca do Marzeny Michałowskiej – Kowalik
- Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie (wraz z filiami bibliotecznymi w Miedznej Murowanej i Skórkowicach)
- Szkoła Podstawowa im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie
- Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Klewie
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarnowie
- Dom Dziennego Pobytu Seniorów Senior – WIGOR w Niemojowicach
- Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze / Oddział w Żarnowie
- Klub Sportowy Kasztelan Żarnów (dla seniorów KS Kasztelan Żarnów Gmina Żarnów funduje stypendia sportowe)
- inne podmioty, w tym jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje pozarządowe
Wśród wydarzeń kulturalnych od lat, cyklicznie i na stałe podejmowanych przez wspomniane podmioty, znajdują się m.in.
- Dni Żarnowa i Dożynki Gminne (wraz z występami artystycznymi), w 2020 roku kolejna edycja nie odbyła się z powodu pandemii, obchody ograniczono do uroczystości w kościele św. Mikołaja w Żarnowie
- koncerty muzyczne,
- konferencje popularno – naukowe o tematyce regionalnej
- przeglądy poezji,
- wyjazdy do teatru,
- spotkania integracyjne – wigilijne, noworoczne i np. z okazji Dnia Kobiet,
- zawody i turnieje sportowe dla różnych grup wiekowych
- konkursy wokalne i muzyczne,
- pokazy filmów regionalnych i historycznych
- warsztaty biblioteczne
- inne
Część wydarzeń kulturalnych jest dofinansowana przez gminę na obowiązujących prawem przepisach.
Liczbę i poziom organizacji działań w zakresie turystyki, sportu i rekreacji w gminie Żarnów można uznać za bardzo wysoki. Przez teren gminy Żarnów przebiegają liczne szlaki turystyczno – rekreacyjne, dające możliwość poznania walorów gminy o różnej tematyce. Gruntownej modernizacji oznakowania i dostosowania nawierzchni wymaga Piekielny Szlak (przebiegający przez 9 gmin z obszaru Lokalnej Grupy Działania „U Źródeł”, do której od 2008 roku należy Gmina Żarnów). Niestety, drewniane elementy konstrukcyjne oznakowania oraz wyposażenie punktów wypoczynkowych ulegają zniszczeniu wskutek biodegradacji oraz niekorzystnemu wpływowi warunków atmosferycznych.
W roku 2019 zakończono realizację zadania „Zagospodarowanie brzegu zalewu w Miedznej Murowanej atrakcją turystyczną gminy Żarnów”. W ramach realizacji tego zadania powstał duży, zorganizowany kompleks turystyczno – rekreacyjny, który ma za zadanie m.in. promocję gminy i regionu. Jego działalność w 2020 roku była ograniczona.
Ogromny i dominujący wkład w działalność turystyczną i kulturalną w gminie Żarnów ma przede wszystkim Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze / Oddział w Żarnowie. Organizacja ta przeprowadza corocznie kilkadziesiąt wydarzeń turystyczno – rekreacyjnych (często o charakterze ogólnowojewódzkim i nawet ogólnopolskim), w znacznej mierze promujących tego rodzaju walory gminy Żarnów.
W zarządzie gminy i jednostek organizacyjnych znajdują się m.in.:
- siłownia zewnętrzna,
- stadion piłkarski KS Kasztelan Żarnów,
- kompleks boisk i urządzeń sportowych boisko sportowe „Orlik 2012”
- kort tenisowy
- inne obiekty sportowe i urządzenia rekreacyjne, które w dużej mierze zlokalizowane są w wiejskich domach kultury, świetlicach wiejskich i strażnicach jednostek OSP.
Działalność sportowa na terenie gminy Żarnów w przeważającej mierze prowadzona jest przez pracowników UG Żarnów, nauczycieli wychowania fizycznego, zatrudnionego animatora sportu, Zarząd Klubu Sportowego Kasztelan Żarnów oraz zaangażowanych działaczy społecznych. Hala sportowa, stadion piłkarski i boiska sportowe są stale odwiedzane przez użytkowników w każdym dniu tygodnia. Za organizację zajęć sportowych odpowiedzialny jest zatrudniony animator sportu.