We wtorek, 26 września 2023 roku opublikowane zostały wyniki drugiego naboru wniosków o dofinansowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 2. Wśród dofinansowanych samorządów znalazła się również Gmina Żarnów, która otrzymała wsparcie finansowe w łącznej kwocie 600 000,00 zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 2 na realizację następujących zadań pn.: „Konserwacja techniczna Ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Żarnowie” oraz „Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej kościoła św. Łukasza w Skórkowicach wraz z utwardzeniem terenu”. Otrzymane dofinasowanie będzie przekazane dla parafii pw. św. Mikołaja w Żarnowie oraz dla parafii pw. św. Łukasza w Skórkowicach z przeznaczeniem na odnowienie zabytkowych kościołów parafialnych.
Rządowy Program Ochrony Zabytków został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów i jest kierowany do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wsparciu inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowania pochodzące z Rządowego Programu Ochrony Zabytków przeznaczane są m. in. na: prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach.
W ramach zadania pn.: „Konserwacja techniczna Ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Żarnowie” planuje się konserwację techniczną i estetyczną Ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej znajdującego się w kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie. Zadanie polegać będzie na wykonaniu prac technicznych związanych z elementami drewnianymi, zarówno surowymi jak i polichromowanymi. Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi z ubiegłego wieku i obecnie posiada liczne ślady degradacji spowodowane upływem czasu. Niezbędne jest zatem wykonanie profesjonalnej konserwacji obiektu sakralnego, poprzez wykonanie prac związanych ze złoceniami i srebrzeniami niektórych elementów Ołtarza, które będą miały na celu zatrzymanie procesu jego degradacji oraz nadanie elementom drewnianym właściwego wyglądu i stanu oraz podkreślenie ich wartości artystycznej i historycznej. Realizacja zadania ma na celu ochronę i zabezpieczenie lokalnego dziedzictwa kulturowego, co przyczyni się do popularyzacji kultury lokalnej.
Wartość otrzymanego dofinansowania: 300 000,00 zł
Deklarowana kwota udziału własnego: 6 122,45 zł
Przewidywana wartość inwestycji: 306 122,45 zł
W ramach zadania pn.: „Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej kościoła św. Łukasza w Skórkowicach wraz z utwardzeniem terenu” planuje się wykonać kompleksową izolację przeciwwilgociową zabytkowego, XVII- wiecznego kościoła św. Łukasza w Skórkowicach wraz z utwardzeniem terenu. Wokół kościoła wykonana jest wylewka betonowa, która przestała spełniać rolę izolacji przeciwwilgociowej. Woda opadowa dostaje się do murów zabytkowego obiektu kościelnego, co zagraża degradacji obiektu sakralnego. Niezbędne jest wykonanie profesjonalnej izolacji przeciwwilgociowej i utwardzenie terenu wokół świątyni, po to by zabezpieczyć substancję zabytku i umożliwić wiernym korzystanie z obiektu sakralnego. Na mapie powiatu opoczyńskiego kościół wraz ze swoim zabytkowym wyposażeniem stanowi cenny punkt wielu wypraw turystycznych i krajobrazowych. Jest on również bardzo ważnym punktem wypraw dla osób zajmujących się historią i sztuką sakralną. Z uwagi na duże walory architektoniczne i bogate wyposażenie, kościół w Skórkowicach jest ważnym elementem Gminnej Ewidencji Zabytków prowadzonej przez Gminę Żarnów.
Wartość otrzymanego dofinansowania: 300 000,00 zł
Deklarowana kwota udziału własnego: 6 122,45 zł
Przewidywana wartość inwestycji: 306 122,45 zł