PRAWA MIEJSKIE PONOWNIE DLA ŻARNOWA! To hasło towarzyszyło ważnym wydarzeniom, które miały miejsce w marcu 2023 roku. Do mieszkańców Naszej Gminy trafiło wydanie specjalne ilustrowanego pisma „NICOLAUS”, w którym zostały zawarte informacje o możliwym ponownym nadaniu praw miejskich dla naszego 1000-letniego Żarnowa.
O przywróceniu praw miejskich mówiono u nas od lat, a marzyły o tym całe pokolenia żarnowian. Z dumą podkreślano wielowiekowy fakt posiadania ich przez Żarnów, stolicę jednej z najstarszych polskich kasztelanii. Status miasta królewskiego miał wymiar symboliczny dla nas wszystkich. Wielokrotnie wyrażaliśmy tęsknotę za niegdyś utraconymi prawami miejskimi, przyznanymi przez Kazimierza Wielkiego w 1360 i Władysława Jagiełłę w 1415 roku. Gdy pojawiła się szansa ich odzyskania w wyniku rządowego programu dla byłych miast, ukaranych przez zaborców za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym, natychmiast podjąłem tę inicjatywę. Uznałem, iż decyzja o wszczęciu procedury ponownego nadania praw miejskich, będzie hołdem oddanym naszym przodkom. Byłem i jestem przekonany, iż przywrócenie stanu prawnego mieszkańcom Żarnowa, byłoby aktem dziejowej sprawiedliwości, której bylibyśmy czynnymi uczestnikami.
Po podjęciu przez Radę Gminy w Żarnowie uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących nadania Żarnowowi statusu miasta, rozpoczęły się one – zgodnie z przepisami prawa – we wszystkich miejscowościach gminy. Trwały od 18 do 28 marca 2023 roku. Sesję Rady Gminy poprzedziło zebranie z mieszkańcami Żarnowa. W czasie trwania konsultacji odbywały się również zebrania z mieszkańcami większych sołectw. W konsultacjach udział wzięła procentowo największa liczba mieszkańców spośród wszystkich byłych miast, które starają się o przywrócenie praw miejskich w Polsce. Uczestniczyły w nich 1642 osoby (ponad 28% ogółu mieszkańców), a za przywróceniem praw miejskich głosowało 1395 osób (85 %). W samym Żarnowie w konsultacjach wzięło udział 477 osób (ponad 43% ogółu mieszkańców). Za statusem miasta opowiedziało się 357 osób (75%), przeciw było 79 osób (16%), a 20 osób wstrzymało się (4%). W pozostałych miejscowościach Naszej Gminy, w konsultacjach wzięło udział 1165 mieszkańców, z których ponad 89% poparło przywrócenie praw miejskich dla Żarnowa. Konsultacje społeczne okazały się prawdziwym świętem demokracji w Naszej Gminie.
Poprzez dostarczanie pisma „NICOLAUS” do wszystkich domów i dystrybucję plakatów na temat procesu, jak i rezultatów zmiany statusu miejscowości Żarnów, wraz grupą współpracowników, starałem się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Podkreślałem fakt, iż przyznanie praw miejskich umożliwi korzystanie z funduszy dla małych miast, ale również z programów rozwoju obszarów wiejskich. Spowoduje to znacznie większy dostęp do funduszy z Unii Europejskiej. Reaktywacja miasta to olbrzymia szansa rozwoju dla gminy, pozyskania nowych inwestorów i rozbudowy infrastruktury miejskiej. Miejmy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która odbyła się 30 marca 2023 roku, radni podjęli uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Żarnów. Uchwała – wraz ze szczegółowo przygotowanym wnioskiem – została natychmiast przekazana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Łódzkiego. Jeżeli nie stanie się nic wyjątkowego, to 1 stycznia 2024 roku Żarnów odzyska prawa miejskie,
w 155 rocznicę ich bezprawnego odebrania przez cara. Warto podkreślić, iż status miasta nadaje Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia, które zostanie opublikowane za kilka miesięcy – prawdopodobnie w lipcu `2023. Wówczas stanie się zadość sprawiedliwości dziejowej i wzrośnie prestiż Żarnowa.
Nasza Gmina nieustannie się rozwija. Świadczą o tym środki pozyskiwane z Unii Europejskiej i krajowych programów oraz kilkudziesięciomilionowe inwestycje. Znaczna ich część jest realizowana w Żarnowie, w tym rozpoczynający się właśnie projekt pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Żarnowie” (o wartości ok. 17 mln zł). Planowana są również realizacja wielkiej inwestycji „Doposażenie i rozbudowa infrastruktury przy Szkole Podstawowej w Żarnowie” (o wartości ok. 6 mln zł). Szereg innych samorządowych inwestycji jest realizowana w całej gminie. Na przestrzeni ostatnich lat w samym Żarnowie zrealizowano szereg strategicznych zadań drogowych i infrastrukturalnych, przyczyniających się do wzmocnienia miejskiego charakteru Żarnowa.
W samym Żarnowie, w ostatnich latach były nimi m.in. następujące inwestycje:
- Wykonanie kolejnych kilku etapów kanalizacji sanitarnej w Żarnowie i najbliższych okolicach, znaczna rozbudowa sieci wodociągowej.
- Montaż sieci światłowodowej i założenie szerokopasmowego Internetu w Żarnowie i większości miejscowości gminy.
- Prace przy montowaniu nowych linii oświetlenia ulicznego (w tym również montaż energooszczędnych lamp typu LED i lamp solarnych, zasilanych energią słoneczną).
- Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego „Orlik `2012” przy ul. Polnej, w skład którego m.in. wchodzą dwa boiska do gier zespołowych wraz z zapleczem sanitarno – magazynowym.
- Budowa dwóch boisk o nawierzchni asfaltowej (plac targowy, plac szkolny);
- Utworzenie i wyposażenie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Przedborskiej.
- Rewitalizacja grodziska wczesnośredniowiecznego „Mierzińska Góra” w Żarnowie przy ul. Wolności, stworzenie miejsca rekreacji dla turystów w ramach tzw. „Piekielnego Szlaku”.
- Trwająca częściowa modernizacja parku w rynku – na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, m.in. budowa studni kazimierskiej (sandomierskiej), zagospodarowanie terenu i montaż elementów małej architektury.
- Montaż nowoczesnych przystanków komunikacyjnych na pl. Piłsudskiego, ul. Wolności i ul. Opoczyńskiej (oświetlonych lampami solarnymi).
- Budowa, modernizacja i kompleksowy remont ulic w Żarnowie – ul. Przedborska (od rynku w kierunku Skórkowic), ul. Powstańców Wielkopolskich (od ul. Koneckiej w kierunku Niemojowic), ul. Cicha (od ul. 17 stycznia do ul. Koneckiej), ul. Spacerowa (od ul. Przedborskiej), ul. Sielecka (od ul. 17 stycznia), kilka ulic bez nazwy, mostów i przepustów na Osiedlu Bartoszewicza, ul. Górnicza (od 17 stycznia do Paszkowic), ul. Wesoła (od ul. Przedborskiej do ul. Leśnej), ul. Zielona (od ul. Polnej), ul. Targowa (od ul. Koneckiej do ul. Topolowej), ul. Topolowa (obok dawnego SKR), droga prowadząca na plac targowy (tzw. „Targowicę”) od ul. Źródlanej, ul. Kasztelańska (od ul. Piotrkowskiej), ul. Piastowska (od ul. Polnej) i ul. Jagiellońska (w rejonie Osiedla Bartoszewicza); Ponadto trwa opracowywanie projektów przebudowy, modernizacji i remontów kolejnych ulic w Żarnowie.
- Ogrodzenie gminnego placu targowego („Targowicy”) przy ul. Koneckiej, Źródlanej i Targowej.
- Wykonanie elewacji części budynku „B” Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza (przy ul. Polnej).
- Termomodernizacja remizy OSP KSRG w Żarnowie wraz z montażem ogrodzenia placu strażackiego, stałe i cykliczne doposażanie jednostki w specjalistyczny sprzęt bojowy (wkrótce rozpoczną się prace przy utwardzeniu terenu i montażem dwóch garaży na sprzęt pożarniczy).
- Budowa parkingu gminnego na kilkadziesiąt samochodów na ul. Topolowej;
- Modernizacja szaletu gminnego na placu targowym w Żarnowie.
- Modernizacja budynku starej hydroforni przy ul. Koneckiej i przeznaczenie go na punkt wydawania żywności, w ramach tzw. „Banku żywności”.
- Modernizacja
- Remont budynku starej biblioteki przy ul. Szerokiej, stworzenie klubu środowiskowego „Stara Biblioteka” dla młodzieży i lokalnych stowarzyszeń (w tym KGW „Żarnowianie”).
- Modernizacja terenów zielonych w Żarnowie, stworzenie nowego miejsca rekreacji i wypoczynku – parku „Falbanów” (w rejonie Osiedla Bartoszewicza i ul. Wolności).
- Postawienie tablic informacyjnych o Żarnowie, jego bogatej historii i zabytkach (w parku na pl. Piłsudskiego, obok kościoła, w rejonie Szwedzkiej (Mierzińskiej) Góry, obok kapliczki św. Rozalii na pl. 900-lecia, obok cmentarza – na ul. 17-go stycznia), kompleksowe oznakowanie wszystkich ulic, placów i Osiedla Bartoszewicza.
- Budowa siłowni zewnętrznej przy ul. Polnej, trzech placów zabaw (dwa na placach szkolnych, jeden na skraju placu targowego – przy ul. Targowej i Źródlanej), czterech altan (przy Warsztatach Terapii Zajęciowej, w parku „Falbanów”, na placu targowym i przy ul. Zachodniej), budowa ogródka dydaktycznego przy Szkole Podstawowej w Żarnowie.
- Utworzenie stacji pogotowia ratunkowego przy remizie OSP KSRG przy ul. Strażackiej w Żarnowie.
- Kompleksowa rewitalizacja i ogrodzenie cmentarza żydowskiego przy ul. Zachodniej w Żarnowie.
- Działania kultywujące historię lokalną, montaż pomników, monumentów i tablic, upamiętniających ważne wydarzenia historyczne z dziejów Żarnowa, odnowienie 100-letniego pomnika „Anioła Wolności z wieńcem laurowym i dębowym” na szczycie „Góry Szwedzkiej” i inne.
Ponadto, godnym podkreślenia jest fakt, iż kilkadziesiąt rodzin z Żarnowa otrzymało znaczącą pomoc z Gminy Żarnów (o wielomilionowej wartości) z programów z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), dotyczących m.in. montażu na swoich posesjach instalacji fotowoltaicznych różnej mocy, montażu pomp ciepła, instalacji urządzeń solarnych, a także wymiany pieców centralnego ogrzewania na paliwo stałe (ekogroszek, pellet) lub na gaz ziemny. W bieżącym roku planowana jest intensyfikacja działań gminy dla mieszkańców. Zachęcam zatem wszystkich mieszkańców Żarnowa do współpracy. Każdy zainteresowany poprawą warunków życia otrzyma pomoc i wsparcie. Gmina od wielu lat skutecznie sięga po środki zewnętrze – europejskie i krajowe, każdorazowo startując w konkursach i osiąga znaczące sukcesy. Jest to nasze wspólne dzieło oraz efekt intensywnej pracy bardzo zaangażowanego i osiągającego znaczące sukcesy zespołu pracowników Urzędu Gminy w Żarnowie, którym mam zaszczyt kierować.
Jednocześnie przekazuję Wam bardzo serdeczne podziękowania za aktywny udział w konsultacjach społecznych, dotyczących ponownego przyznania praw miejskich dla Żarnowa.
Wójt Gminy Żarnów
dr Krzysztof Nawrocki