IX Dni Żarnowa i Dożynki Gminne (31 sierpnia – 1 września 2014 roku)

Dodano: środa, 29 stycznia 2014

W dniach 31 sierpnia – 1 września 2013 roku odbyły się kolejne IX Dni Żarnowa i Dożynki Gminne. Ich program był bardzo bogaty i obfitował w liczne atrakcje dla wszystkich. W sobotę, 31 sierpnia w Domu Kultury w Żarnowie odbyły się Żarnowskie Spotkania z Historią, poświęcone pamięci wybitnych żarnowian – ofiar Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Byli nimi ks. prof. Antoni Roszkowski (1894-1939), naukowiec, wykładowca akademicki i zasłużony duchowny katolicki, który zginął w wyniku hitlerowskiego nalotu bombowego i por. Ignacy Tyczyński (1904-1939), oficer, dowódca 1 kompanii 69 pp, który zginął w bitwie pod Bzurą. Po prezentacjach multimedialnych i wystąpieniach przedstawiających ich sylwetki, odbyła się kolejna część spotkania „Dawnych wspomnień czar”, podczas której m.in. wyświetlono fragment filmu „Świadectwo urodzenia”, ukazującego Żarnów w latach sześćdziesiątych XX wieku. Spotkaniom towarzyszyła wystawa i spotkanie integracyjne.

Po południu na żarnowskiej „targowicy” nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Żarnowa. Prowadzącymi festyn byli Karolina Ruszkiewicz, Kacper Król i Arkadiusz Lenart. Na początku odbył się występ muzyczno – wokalny „Nasze najpiękniejsze” w wykonaniu uczniów SP Żarnów, a uczennice SP Klew zaprezentowały pokaz tańców współczesnych. Następnie uczniowie Gimnazjum w Żarnowie zaprezentowali parodię teatralną „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie wystąpili w programie muzyczno – wokalnym. Potem rozpoczęły się koncerty muzyczne. Wystąpił disco – polowy zespół „Kalimero”, po którym odbył się występ naszego eksportowego zespołu „Kasaraba” (o zespole pisaliśmy w poprzednim numerze naszego pisma). Planowane wybory Miss Gminy Żarnów nie odbyły się z powodu braku kandydatek. O zmroku, gdy plac targowy zapełnił się kilkutysięczną widownią, swój koncert miała gwiazda wieczoru – zespół „Miliano” (Bogdan Borowski – Milano Oryginal). Później członkowie grupy „Kalimero” zaprezentowali największe hity lat 70-tych, 80-tych i 90-tych i odbyło się oczekiwane „Nocne Party Dance” trwające do godz. 2.00 i cieszące się zainteresowaniem spragnionej rozrywki młodzieży, licznie zgromadzonej pod sceną.

W niedzielę odbyły się tradycyjne Dożynki, ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych w Gminie Żarnów. Tak, jak każdego roku, zorganizowano urozmaicony blok imprez dla wszystkich. W kościele św. Mikołaja w Żarnowie odbyła się Msza Święta dziękczynna, celebrowana przez ks. kan. Jana Derenia i żarnowskich księży. Po niej – przy dźwiękach orkiestry – nastąpił przemarsz uczestników dożynek na plac targowy. Tradycyjne wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez mieszkańców miejscowości: Żarnów, Budków, Pilichowice, Straszowa Wola, Trojanowice, Bronów, Miedzna Murowana, Malków, Soczówki, Myslibórz, Topolice, Chełsty i Sielec. Wieniec przygotowany przez Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie reprezentował Naszą Gminę na Dożynkach Powiatowych w Sławnie, które odbywały się tego samego dnia.

Starostami dożynek byli Renata Gretka z Budkowa i Ryszard Szczegielniak z Bronowa, którzy władzom samorządowym gminy uroczyście wręczyli chleb, pochodzący z tegorocznych zbiorów. Aby tradycji stało się zadość, poświęconym chlebem poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości. Po powitaniu gości i licznie przybyłych mieszkańców, wójt zaprezentował sprawozdanie z działalności inwestycyjnej gminy w 2013 roku. Jednym z najważniejszym elementów każdych dożynek jest część obrzędowa. Wystąpiły w niej bardzo utalentowane kobiety ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji w Miedznej Murowanej, które zaprezentowały dowcipne przyśpiewki. Podczas festynu można było skosztować regionalnych potraw, przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia i rady sołeckie niektórych miejscowości. Wszystkim chętnym serwowano również bardzo smaczną grochówkę z wojskowej kuchni polowej, specjalnie zakupionej przez gminę na takie okazje. Dla głodnych i spragnionych dostępny był catering, a dla dzieci i młodzieży zorganizowano wesołe miasteczko, oferujące bogatą gamę usług rekreacyjnych. Swoje rzeźby prezentował Wojciech Grzędowski, a w licznych namiotach można było zrobić atrakcyjne zakupy lub skorzystać z różnych usług.

Po części obrzędowej nadszedł czas na artystyczne popisy. Odbył się blok muzyczny dla dzieci „Największe bajkowe przeboje” i quiz z nagrodami, prowadzony przez Emila Karpińskiego z Kielc. Dużym zainteresowaniem cieszył się też występ zespołu „Gamma” z żarnowskiego gimnazjum, którego organizatorem jest nauczyciel Adam Bociek. Potem na scenę wkroczyli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie, którzy zaprezentowali bardzo atrakcyjny program artystyczny. Na żarnowskiej scenie wystąpili również utalentowani mieszkańcy gminy, którzy prezentowali swoją twórczość. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Henryk Antosik z Żarnowa, który po raz kolejny prezentował swoje oryginalne wiersze. Wystąpili również Józef Biniek ze Skórkowic i Bogdan Pacyniak z Sielca, którzy demonstrowali swoje wokalne i muzyczne umiejętności, gromko oklaskiwane przez mieszkańców. Na scenie odbyła się również kolejna edycja konkursu „Kocham Cię Gmino”, corocznie organizowana przez Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz koneckiej sekcji karate „Kyokushin”. Uroczystym akcentem było nadanie pierwszego stopnia mistrzowskiego i wręczenie czarnego pasa Maciejowi Jończykowi, pochodzącemu z Żarnowa. Był on główną postacią żarnowskiego pokazu, a jego umiejętności wzbudziły prawdziwy entuzjazm obserwatorów. Ostra dawka muzyki rockowej była najważniejszym elementem koncertu zespołu „Dazed” z Opoczna (w składzie z Michałem Kubiszewskim z Żarnowa). Po koncercie rockowym odbył się występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Buenos Ares”, gorąco oklaskiwany przez wielotysięczną widownię, a także koncert zespołu „Servis”. Niedziele popisy artystów estrady zakończone zostały „Dyskoteką pod gwiazdami”, którą prowadził DJ Mateusz Strzemecki „Strzema”. Zakończyła ona kolejne i bardzo udane Dni Żarnowa `2013.